pl en

Poradnik oszczędzania

NIEZBĘDNIK KAŻDEGO UŻYTKOWNIKA KOTŁA

Szanowni Państwo w związku z dbałością firmy TERMOEKO o swoich klientów przedstawiamy kilka najważniejszych wskazówek, co należy robić, aby oszczędnie mieszkać i nie tracić ciepła?

  1. Właściwy dobór kotła

    Staraj się jak najwłaściwiej dobrać kocioł do potrzeb Twoich i Twojego domu, nasi eksperci przeanalizują powierzchnię użytkowa domu i pomogą podjąć Ci właściwą decyzję. Więcej informacji o doborze kotła.

  2. Sprawdź szczelność

    Upewnij się, że wszystkie okna są szczelne i ciepło nie ucieka na zewnątrz. Dodatkowo radzimy zamykać okna oraz żaluzje antywłamaniowe na noc a wietrzyć i otwierać je rano, aby w jak największym stopniu ogrzać dom światłem słonecznym. Upewnij się, że wywietrznik w oknie jest odpowiedniej wielkości.

  3. Dobierz właściwą temperaturę grzania

    Unikaj ustawiania temperatury w domu na wyższą niż Ci jest potrzeba. Pamiętaj, że Twój dom nie zostanie ogrzany szybciej a piec będzie pracował dłużej niż potrzeba. Jeżeli przez 8 godzin dziennie, każdej nocy uda Ci się obniżyć temperaturę w domu o 10 stopni obniżysz również swoje rachunki nawet o 10 %. Doradzimy Ci jak optymalnie ustawić właściwą temperaturę.

  4. Zadbaj o czystość kotła

    Pamiętaj o właściwym czyszczeniu kotła o tzw. czyszczakami, gdyż sadza i popiół zalegający w nim może blokować jego pracę, co zwiększa zużycie energii.

  5. Właściwy wybór sterownika do pieca

    Zainstaluj programowalny sterownik z dużym czytelnym wyświetlaczem. Właściwie dobrany sterownik to już połowa sukcesu. Do tego, jeśli właściwie jest zaprogramowany to jego koszt zwróci ci się błyskawicznie. Sterownik jest bardzo ważny, ponieważ to on optymalizuje wszystkie procesy palenia. Dodatkowo zastosowanie sterownika zapobiega niepotrzebnemu działaniu pompy, co pozwala zaoszczędzić energię elektryczną. Fima Termoeko proponuje również całe zestawy sterownik + pompa + regulator, który przedłuża również żywotność pompy, przez co wzrasta jej niezawodność i maleją koszt związane z eksploatacją.

  6. Właściwy dobór mocy kaloryfera

    Staraj się nie zastawiać kaloryferów meblami oraz innymi sprzętami domowymi. Pamiętaj także o właściwym doborze (mocy) kaloryferów, które również znajdziesz w naszej ofercie.

  7. Stosuj regulator temperatury

    Jeżeli jedziesz na urlop obniż temperaturę, za pomocą regulatora pokojowego, do minimum. Zaoszczędzi to energię jak również uchroni rury przed zamarznięciem.

  8. Sprawdź szczelność kominka

    Jeśli posiadasz kominek, sprawdź jego szczelność. Jeżeli korzystasz z kominka pamiętaj, aby zmniejszyć ogrzewanie w sowim domu. Jeżeli tego nie zrobisz to niestety ciepło ucieknie a razem z nim Twoje pieniądze.

  9. Skontroluj izolację domu – strych, piwnica, ściany

    Sprawdź termiczną izolację swojego domu, czy nie ma przerw i nieszczelności. Zwróć uwagę na strych oraz ściany zewnętrzne to najczęstszy problem ucieczki ciepła. Pamiętaj, aby dokładnie uszczelnić strych. Zwiększenie grubości ocieplenia z 3 do 12 cali może obniżyć koszty ogrzewania aż o 20%. Jeśli strych jest prawidłowo ocieplony zwróć także uwagę na szczelność fundamentów i piwnicy, bowiem dom może ochładzać się także od ziemi. Nigdy nie zatykaj otworów wentylacyjnych na strychu to niebezpieczne. Wiedz, że należy pozostawić 7,5 centymetrową wolną przestrzeń wokół komina oraz rur, aby ograniczyć przegrzania i uniknąć ryzyka pożaru.

  10. Sprawdź dach

    Zwróć uwagę także na swój dach i upewnij się, że jego pokrycie jest w szczelne i nie ma w nim dziur.

  11. Uszczelnij ściany, okna i drzwi

    Dokładnie sprawdź zewnętrzną część swojego domu. Zwróć uwagę na szczeliny, dziury, bruzdy szczególnie w miejscach rur, kranów, otworów wentylacyjnych i innych. Użyj pianki uszczelniającej lub sylikonu, aby wyeliminować. Pamiętaj również o uszczelnianiu drzwi wejściowych szczególnie zimą, jeśli masz wiatrołap masz już prawie 100% pewność, że ciepło nie wydostaje się na zewnątrz. Uszczelnij także drzwi, z których nie korzystasz oraz okna, których nie otwierasz, na co dzień. Uwaga, nie przesadzaj i nie rób tego na stałe, gdyż możesz potrzebować drogi awaryjnej w razie jakiegoś wypadku lub zwyczajnie pilnej wentylacji. Duże znaczenie ma również materiał, który wybierzesz do uszczelnienia, ocieplenia swojego domu. Najlepiej wtedy poradzić się fachowców, którzy doradzą najlepsze rozwiązanie.

  12. Dobierz optymalną temperaturę podgrzewania wody

    Jeżeli podgrzewasz wodę, nie ustawiaj termometru na jego maximum (i tak później dolewasz zimnej wody, aby wyrównać temperaturę). Ustaw go na pozycji średniej, optymalnej. Unikniesz przez to np. oparzeń a także zaoszczędzisz masę energii.

  13. Prysznic jest bardziej oszczędny

    Bierz prysznic zamiast kąpać się w pełnej wannie. Czy wiesz, że 5 minutowy prysznic zużywa zaledwie ok.30 litry wody, a jedna kąpiel w wannie to zużycie ponad 90 litrów? Zobacz, jaka to oszczędność.

  14. Zamontuj kolektor słoneczny

    Jeżeli posiadasz ogrzewacz do wody warto zainwestować w kolektor słoneczny, który będzie dostarczać mu energii. W ofercie Termoeko znajdziesz pakiety solarne, które przygotują ciepłą wodę do większych, mniejszych gospodarstw domowych czy firm.

  15. Wyślij dom na wakacje

    Jeśli odpoczywasz na wakacjach, pozwól odpocząć też twojemu domowi i tak wyłącz z zasilania wszystkie elektryczne urządzenia, ogrzewanie wody ustaw na jak najniższym poziomie i odłącz dopływ wody do pralki czy zmywarki.

  16. Kupuj tylko u sprawdzonych dostawców

    Kupując urządzenia grzewcze, miej pewność, że robisz to u sprawdzonego, rekomendowanego sprzedawcy. Dlatego My sprzedamy Ci wysokiej, jakości produkt, pomożemy go zainstalować, wykalkulować koszty oszczędności a na dodatek przy najbliższym zakupie zaproponujemy Ci zniżki i promocje.